Vassleprotein – jämför whey och hitta bäst pris

Vassleprotein (whey) är den vanligaste typen av proteinpulver och den de flesta menar när de säger "proteinpulver". Här går vi igenom vad det är, vem det passar och hur du jämför vassleprodukter rätt – inte bara efter burkpris.

Vad är vassleprotein?

Vassleprotein utvinns ur vasslen som blir kvar när mjölk osttillverkas. Det innehåller samtliga essentiella aminosyror och tas upp relativt snabbt av kroppen, vilket är anledningen till att det är den vanligaste basen i proteinpulver. Vanligt vassleprotein (ofta kallat "koncentrat") innehåller en liten mängd laktos och fett kvar från mjölken, till skillnad från det mer filtrerade whey isolate.

Vem passar vassleprotein för?

Vassleprotein passar de flesta som vill komplettera sitt proteinintag i vardagen eller runt träning, och är oftast det mest prisvärda alternativet rent proteinmässigt jämfört med isolate eller kasein. Tål du inte laktose väl kan isolate eller ett veganskt alternativ vara ett bättre val – vi gissar aldrig åt dig, utan visar alltid den uppmätta proteinhalten per produkt så du kan avgöra själv.

Vad du bör jämföra

Två vassleprodukter kan se likvärdiga ut men skilja sig rejält i faktiskt värde. Jämför alltid proteinhalt (procent protein i pulvret), pris per kg pulver och – viktigast – pris per 100 g faktiskt protein, som väger samman båda. Hela uträkningen finns på Så räknar vi. Bryr du dig mest om lägsta möjliga totalpris rakt av, se Billigaste proteinpulvret.

Annonsinformation. Proteinjakten kan få provision när du klickar vidare och genomför ett köp – det påverkar inte priset du betalar. Rankingen baseras som standard på jämförelsetal, inte provision.

Vassleprodukter rankade på protein per krona

Leader Performance Whey Protein
VassleSlut i lager
#1Leader

Performance Whey Protein

500 g · 76% protein · 16 port.
120 kr
pris hos Proteinbolaget · Frakt ej inräknad
240 krper kg pulver
31,6 krper 100 g protein
7,5 krper portion
3.17 gprotein per krona
Pro Brands Whey Powder
Vassle
#2Pro Brands

Whey Powder

500 g · 70% protein · 17 port.
136 kr
pris hos Proteinbolaget · Frakt ej inräknad
272 krper kg pulver
38,9 krper 100 g protein
8,0 krper portion
2.57 gprotein per krona
Bsc Whey+
Vassle
#3Bsc

Whey+

900 g · 74% protein · 25 port.
269 kr
pris hos Proteinbolaget · Frakt ej inräknad
299 krper kg pulver
40,4 krper 100 g protein
10,8 krper portion
2.48 gprotein per krona
Scitec Nutrition 100% Whey Protein Professional
Vassle
#4Scitec Nutrition

100% Whey Protein Professional

920 g · 73.3% protein · 30 port.
322 kr
pris hos Proteinbolaget · Frakt ej inräknad
350 krper kg pulver
47,7 krper 100 g protein
10,7 krper portion
2.09 gprotein per krona
Svenskt Kosttillskott Core Whey Protein
Vassle
#5Svenskt Kosttillskott

Core Whey Protein

1000 g · 80% protein · 30 port.
399 kr
pris hos Svenskt Kosttillskott · Frakt ej inräknad
399 krper kg pulver
49,9 krper 100 g protein
13,3 krper portion
2.01 gprotein per krona
GAAM Whey
Vassle
#6GAAM

Whey

500 g · 68% protein · 14 port.
189 kr
pris hos Proteinbolaget · Frakt ej inräknad
378 krper kg pulver
55,6 krper 100 g protein
13,5 krper portion
1.80 gprotein per krona
Scitec Nutrition 100% Whey Protein Professional
VassleSlut i lager
#7Scitec Nutrition

100% Whey Protein Professional

2350 g · 73% protein · 78 port.
969 kr
pris hos Proteinbolaget · Frakt ej inräknad
412 krper kg pulver
56,5 krper 100 g protein
12,4 krper portion
1.77 gprotein per krona
Elit Nutrition Elit 100% Whey
Vassle
#8Elit Nutrition

Elit 100% Whey

900 g · 78% protein · 30 port.
399 kr
pris hos Svenskt Kosttillskott · Frakt ej inräknad
443 krper kg pulver
56,8 krper 100 g protein
13,3 krper portion
1.76 gprotein per krona
Body Science Whey 100%
Vassle
#9Body Science

Whey 100%

1000 g · 70% protein · 32 port.
399 kr
pris hos MM Sports · Frakt ej inräknad
399 krper kg pulver
57,0 krper 100 g protein
12,5 krper portion
1.75 gprotein per krona
Pureswe Whey
Vassle
#10Pureswe

Whey

1000 g · 73.7% protein · 30 port.
429 kr
pris hos MM Sports · Frakt ej inräknad
429 krper kg pulver
58,2 krper 100 g protein
14,3 krper portion
1.72 gprotein per krona
Pureness Athletics Whey Protein
Vassle
#11Pureness

Athletics Whey Protein

500 g · 74% protein · 19 port.
219 kr
pris hos Svenskt Kosttillskott · Frakt ej inräknad
438 krper kg pulver
59,2 krper 100 g protein
11,5 krper portion
1.69 gprotein per krona
Xlnt Sports Whey Protein
Vassle
#12Xlnt Sports

Whey Protein

900 g · 70% protein · 30 port.
379 kr
pris hos MM Sports · Frakt ej inräknad
421 krper kg pulver
60,2 krper 100 g protein
12,6 krper portion
1.66 gprotein per krona
Nyttoteket Rocket Whey
Vassle
#13Nyttoteket

Rocket Whey

900 g · 72% protein · 30 port.
399 kr
pris hos Proteinbolaget · Frakt ej inräknad
443 krper kg pulver
61,6 krper 100 g protein
13,3 krper portion
1.62 gprotein per krona
GAAM Whey 900 g
Vassle
#14GAAM

Whey 900 g

900 g · 68% protein · 26 port.
379 kr
pris hos Proteinbolaget · Frakt ej inräknad
421 krper kg pulver
61,9 krper 100 g protein
14,6 krper portion
1.61 gprotein per krona
Svenskt Kosttillskott Core Whey Protein Laktosfri
Vassle
#15Svenskt Kosttillskott

Core Whey Protein Laktosfri

750 g · 82% protein · 25 port.
399 kr
pris hos Svenskt Kosttillskott · Frakt ej inräknad
532 krper kg pulver
64,9 krper 100 g protein
16,0 krper portion
1.54 gprotein per krona
Svenskt Kosttillskott Core Whey Protein Laktosfri
Vassle
#16Svenskt Kosttillskott

Core Whey Protein Laktosfri

1500 g · 82% protein · 50 port.
399 kr
pris hos Svenskt Kosttillskott · Frakt ej inräknad
532 krper kg pulver
64,9 krper 100 g protein
8,0 krper portion
1.54 gprotein per krona
Tyngre Vassle Tryffel
Vassle
#17Tyngre

Vassle Tryffel

900 g · 67% protein · 25 port.
399 kr
pris hos Tyngre · Frakt ej inräknad
443 krper kg pulver
66,2 krper 100 g protein
16,0 krper portion
1.51 gprotein per krona
Swedish Supplements Whey Protein Deluxe
Vassle
#18Swedish Supplements

Whey Protein Deluxe

1800 g · 75% protein · 54 port.
959 kr
pris hos Proteinbolaget · Frakt ej inräknad
533 krper kg pulver
71,0 krper 100 g protein
17,8 krper portion
1.41 gprotein per krona
Swedish Supplements Whey Protein Deluxe
Vassle
#19Swedish Supplements

Whey Protein Deluxe

900 g · 75% protein · 27 port.
511 kr
pris hos Proteinbolaget · Frakt ej inräknad
568 krper kg pulver
75,7 krper 100 g protein
18,9 krper portion
1.32 gprotein per krona
Holistic Vassleprotein
Vassle
#20Holistic

Vassleprotein

5000 g · 75% protein
449 kr
pris hos Svenskt Kosttillskott · Frakt ej inräknad
599 krper kg pulver
79,8 krper 100 g protein
–per portion
1.25 gprotein per krona
Myprotein Impact Whey Protein (smakprov)
Vassle
#21Myprotein

Impact Whey Protein (smakprov)

25 g · 72% protein · 1 port.
29 kr
pris hos Myprotein · + 69 kr frakt
1 160 krper kg pulver
161,1 krper 100 g protein
29,0 krper portion
0.62 gprotein per krona
Svenskt Kosttillskott Core Casein Portionspåse
Vassle
#22Svenskt Kosttillskott

Core Casein Portionspåse

25 g · 80% protein · 1 port.
17 kr
pris hos Svenskt Kosttillskott · Frakt ej inräknad
–per kg pulver
–per 100 g protein
17,0 krper portion
–protein per krona
Body Science 4 St Whey & Soy Protein
Vassle
#23Body Science

4 St Whey & Soy Protein

4000 g · 71% protein · 128 port.
779 kr
pris hos MM Sports · Frakt ej inräknad
–per kg pulver
–per 100 g protein
6,1 krper portion
–protein per krona
Xlnt Sports 2 St Whey Protein
Vassle
#24Xlnt Sports

2 St Whey Protein

1800 g · 70% protein · 30 port.
679 kr
pris hos MM Sports · Frakt ej inräknad
–per kg pulver
–per 100 g protein
22,6 krper portion
–protein per krona
Body Science Whey 100% + Bonusprodukt
Vassle
#25Body Science

Whey 100% + Bonusprodukt

3000 g · 75% protein · 99 port.
1 049 kr
pris hos MM Sports · Frakt ej inräknad
–per kg pulver
–per 100 g protein
10,6 krper portion
–protein per krona
Pureswe 4 St Whey
Vassle
#26Pureswe

4 St Whey

4000 g · 74% protein · 120 port.
1 459 kr
pris hos MM Sports · Frakt ej inräknad
–per kg pulver
–per 100 g protein
12,2 krper portion
–protein per krona
Pureswe 2 St Whey
Vassle
#27Pureswe

2 St Whey

2000 g · 74% protein · 60 port.
759 kr
pris hos MM Sports · Frakt ej inräknad
–per kg pulver
–per 100 g protein
12,7 krper portion
–protein per krona

Vanliga frågor

Innehåller vassleprotein laktos?

Ja, vanligt vassleprotein (koncentrat) innehåller en mindre mängd laktos eftersom det kommer från mjölk. Whey isolate är extra filtrerat och innehåller vanligtvis mindre laktos och fett.

Är vassleprotein bättre än isolate?

Varken eller - de har olika styrkor. Vassleprotein är oftast billigare per gram protein, medan isolate har högre proteinhalt och mindre laktos/fett men kostar mer. Jämför alltid pris per 100 g protein för din specifika situation, se Whey isolate för den jämförelsen.

Är vassleprotein billigast per faktiskt protein?

Ofta, men inte alltid - det beror på produkten och aktuella priser just nu. Listan ovan är redan sorterad efter pris per 100 g protein. Vill du jämföra mot alla proteintyper samtidigt, se Billigaste proteinpulvret.