Billigaste proteinpulvret – tre sätt att mäta lägst pris

Letar du efter billigast möjliga proteinpulver finns det tre olika sätt att mäta "billigast" på – och de ger ofta olika svar. Här ser du alla tre sida vid sida: lägst totalpris, lägst pris per kilo pulver och lägst pris per 100 gram faktiskt protein.

Varför billigaste burken inte alltid är billigast protein

En burk som kostar minst i kronor räknat kan ändå vara ett dåligt köp om den innehåller lite pulver, en låg proteinhalt eller om butiken tar mycket i frakt. Ett proteinpulver på 900 g för 249 kr kan se billigare ut än ett på 2 kg för 449 kr – men per kilo pulver (och per gram faktiskt protein) är det ofta tvärtom. Proteinjakten räknar därför alltid fram totalpris (inklusive känd frakt), pris per kg och pris per 100 g protein separat, så du kan se exakt var skillnaden ligger istället för att bara lita på burkpriset. Läs hela metoden på Så räknar vi.

Annonsinformation. Proteinjakten kan få provision när du klickar vidare och genomför ett köp – det påverkar inte priset du betalar. Rankingen baseras som standard på jämförelsetal, inte provision.

Lägst totalpris

Produktpris plus känd frakt, utan hänsyn till förpackningsstorlek eller proteinhalt. Bra utgångspunkt om du bara vill spendera minsta möjliga summa just nu.

Svenskt Kosttillskott Core Casein Portionspåse
Vassle
#1Svenskt Kosttillskott

Core Casein Portionspåse

25 g · 80% protein · 1 port.
17 kr
pris hos Svenskt Kosttillskott · Frakt ej inräknad
–per kg pulver
–per 100 g protein
17,0 krper portion
–protein per krona
Svenskt Kosttillskott Core Whey Protein Portionspåse
Protein
#2Svenskt Kosttillskott

Core Whey Protein Portionspåse

330 g · 80% protein · 10 port.
17 kr
pris hos Svenskt Kosttillskott · Frakt ej inräknad
–per kg pulver
–per 100 g protein
1,7 krper portion
–protein per krona
Myprotein Impact Whey Protein (smakprov)
Vassle
#3Myprotein

Impact Whey Protein (smakprov)

25 g · 72% protein · 1 port.
29 kr
pris hos Myprotein · + 69 kr frakt
1 160 krper kg pulver
161,1 krper 100 g protein
29,0 krper portion
0.62 gprotein per krona

Lägst pris per kg pulver

Totalpris delat på förpackningens totala vikt. Rättvisare jämförelse mellan olika storlekar och flerpack än att bara titta på priset i kassan.

Elit Nutrition Vegan Protein
VegansktSlut i lager
#1Elit Nutrition

Vegan Protein

750 g · 90% protein · 25 port.
158 kr
pris hos Proteinbolaget · Frakt ej inräknad
211 krper kg pulver
23,4 krper 100 g protein
6,3 krper portion
4.27 gprotein per krona
Body Science Whey & Soy Protein
Protein
#2Body Science

Whey & Soy Protein

1000 g · 71% protein · 32 port.
229 kr
pris hos MM Sports · Frakt ej inräknad
229 krper kg pulver
32,3 krper 100 g protein
7,2 krper portion
3.10 gprotein per krona
Leader Performance Whey Protein
VassleSlut i lager
#3Leader

Performance Whey Protein

500 g · 76% protein · 16 port.
120 kr
pris hos Proteinbolaget · Frakt ej inräknad
240 krper kg pulver
31,6 krper 100 g protein
7,5 krper portion
3.17 gprotein per krona

Lägst pris per 100 g protein

Den mest rättvisande jämförelsen: vad du faktiskt betalar per gram protein, oavsett burkstorlek eller proteinhalt. Det här är samma mått som styr vår huvudranking Mest protein för pengarna, där du också hittar hela topplistan och ett räkneexempel.

Elit Nutrition Vegan Protein
VegansktSlut i lager
#1Elit Nutrition

Vegan Protein

750 g · 90% protein · 25 port.
158 kr
pris hos Proteinbolaget · Frakt ej inräknad
211 krper kg pulver
23,4 krper 100 g protein
6,3 krper portion
4.27 gprotein per krona
Heey! Veganskt Protein
Veganskt−11%
#2Heey!

Veganskt Protein

500 g · 88% protein · 16 port.
135 kr
pris hos Proteinbolaget · Frakt ej inräknad
270 krper kg pulver
30,7 krper 100 g protein
8,4 krper portion
3.26 gprotein per krona
Heey! Vegan Protein
Protein
#3Heey!

Vegan Protein

500 g · 88% protein · 16 port.
135 kr
pris hos Svenskt Kosttillskott · Frakt ej inräknad
270 krper kg pulver
30,7 krper 100 g protein
8,4 krper portion
3.26 gprotein per krona

Fler sätt att jämföra

Vill du filtrera vidare på varumärke, proteintyp eller lagerstatus? Använd hela katalogen på Proteinpulver. Söker du specifikt vassleprotein, isolate eller Clear Whey finns egna genomgångar på Vassleprotein, Whey isolate och Clear Whey.

Vanliga frågor

Är det billigaste pulvret alltid bäst köp?

Inte nödvändigtvis. Lägst totalpris tar inte hänsyn till hur mycket pulver eller protein du faktiskt får. Titta även på pris per kg och, framför allt, pris per 100 g protein innan du bestämmer dig.

Räknar ni med frakt när ni jämför?

Ja, när butiken uppger fraktkostnaden räknas den alltid in i totalpriset. Är frakten okänd gissar vi aldrig 0 kr - då visas det tydligt istället för att dölja en extra kostnad.

Är billigast per burk samma som billigast per kilo?

Nej, inte nödvändigtvis. En större förpackning har ofta lägre pris per kilo även om burkpriset i sig är högre. Se listan "Lägst pris per kg" ovan för den jämförelsen specifikt, separat från lägst totalpris.

Varför skiljer sig de tre topplistorna åt?

Eftersom de mäter olika saker. En produkt kan ha lägst totalpris men ändå ge dyrare protein per gram än en dyrare produkt med högre proteinhalt eller större förpackning.