Mest protein för pengarna – proteinpulver rankat på riktigt proteinvärde

Det här är Proteinjaktens huvudranking. Den sorterar inte efter lägsta burkpris, utan efter vad du faktiskt betalar per 100 gram protein – vikt gånger proteinhalt, satt mot totalpriset. Det är det enda måttet som gör olika förpackningsstorlekar, varumärken och proteintyper direkt jämförbara.

Så räknar vi rankingen

För varje produkt räknar vi ut den totala mängden protein (förpackningens vikt × proteinhalt i procent) och delar totalpriset på det. Resultatet, pris per 100 g protein, är det tal listan nedan sorteras efter – inte pris per kg, inte burkpris och inte rabatt. Vi räknar även fram protein per krona, samma mått vänt upp och ner, som visas på varje produktkort. Full genomgång med alla mått finns på Så räknar vi.

Ett exempel från vår nuvarande katalog

Elit Nutrition Vegan Protein kostar just nu 158 kr totalt – mer än Svenskt Kosttillskott Core Casein Portionspåse på 17 kr. Ändå ger den dyrare produkten billigare protein: 23,4 kr per 100 g protein mot okänt för den billigare burken. Det är exakt den typen av skillnad som burkpriset ensamt aldrig visar.

Annonsinformation. Proteinjakten kan få provision när du klickar vidare och genomför ett köp – det påverkar inte priset du betalar. Rankingen baseras som standard på jämförelsetal, inte provision.

Topplistan – mest protein för pengarna

Elit Nutrition Vegan Protein
VegansktSlut i lager
#1Elit Nutrition

Vegan Protein

750 g · 90% protein · 25 port.
158 kr
pris hos Proteinbolaget · Frakt ej inräknad
211 krper kg pulver
23,4 krper 100 g protein
6,3 krper portion
4.27 gprotein per krona
Heey! Veganskt Protein
Veganskt−11%
#2Heey!

Veganskt Protein

500 g · 88% protein · 16 port.
135 kr
pris hos Proteinbolaget · Frakt ej inräknad
270 krper kg pulver
30,7 krper 100 g protein
8,4 krper portion
3.26 gprotein per krona
Heey! Vegan Protein
Protein
#3Heey!

Vegan Protein

500 g · 88% protein · 16 port.
135 kr
pris hos Svenskt Kosttillskott · Frakt ej inräknad
270 krper kg pulver
30,7 krper 100 g protein
8,4 krper portion
3.26 gprotein per krona
Leader Performance Whey Protein
VassleSlut i lager
#4Leader

Performance Whey Protein

500 g · 76% protein · 16 port.
120 kr
pris hos Proteinbolaget · Frakt ej inräknad
240 krper kg pulver
31,6 krper 100 g protein
7,5 krper portion
3.17 gprotein per krona
Body Science Whey & Soy Protein
Protein
#5Body Science

Whey & Soy Protein

1000 g · 71% protein · 32 port.
229 kr
pris hos MM Sports · Frakt ej inräknad
229 krper kg pulver
32,3 krper 100 g protein
7,2 krper portion
3.10 gprotein per krona
Swedish Supplements Vegan Protein Deluxe
Veganskt
#6Swedish Supplements

Vegan Protein Deluxe

750 g · 74.4% protein · 27 port.
199 kr
pris hos Proteinbolaget · Frakt ej inräknad
265 krper kg pulver
35,7 krper 100 g protein
7,4 krper portion
2.80 gprotein per krona

Skiljer sig det här från "billigaste proteinpulvret"?

Ja. Billigaste proteinpulvret visar tre olika sätt att mäta billigt på, inklusive lägst totalpris. Den här sidan visar bara ett mått – pris per faktiskt protein – eftersom det är det Proteinjakten anser vara det mest rättvisande sättet att jämföra proteinpulver på.

Leta i en specifik proteintyp

Rankningen ovan blandar alla proteintyper. Vill du hålla dig till en specifik typ finns egna genomgångar, alla sorterade efter samma mått, för Vassleprotein, Whey isolate och Clear Whey.

Vanliga frågor

Hur räknar ni protein per krona?

Protein per krona är pris per 100 g protein vänt upp och ner: hur många gram protein du får per krona du spenderar. Vi räknar fram total mängd protein (förpackningens vikt gånger proteinhalt i procent) och delar totalpriset på det - se hela uträkningen på Så räknar vi.

Är högst proteinhalt alltid bäst värde?

Nej. En hög proteinhalt säger bara hur koncentrerat pulvret är, inte vad du faktiskt betalar för det. Ett pulver med lägre proteinhalt kan fortfarande ge billigare protein per gram om totalpriset är tillräckligt mycket lägre - därför sorterar vi efter pris per 100 g protein, inte proteinhalt.

Varför jämför ni pris per 100 g protein istället för pris per kg?

Pris per kg pulver ignorerar att proteinhalten skiljer sig mellan produkter - två pulver kan kosta lika mycket per kilo men ge helt olika mängd faktiskt protein. Pris per 100 g protein väger samman båda och gör olika produkter, storlekar och varumärken direkt jämförbara.