Whey isolate – är den högre proteinhalten värt priset?

Whey isolate är en extra filtrerad variant av vassleprotein. Det är oftast dyrare än vanligt vassleprotein per kilo – men frågan du bör ställa dig är inte vad kilot kostar, utan vad det faktiska proteinet kostar.

Skillnaden mellan vanligt whey och isolate

Vanligt vassleprotein (koncentrat) genomgår en enklare filtreringsprocess och behåller mer av mjölkens ursprungliga fett och laktos. Isolate filtreras ytterligare, vilket ger en renare produkt med mindre fett och laktos kvar. Se Vassleprotein för en genomgång av koncentrat, eller Clear Whey för produkter byggda på samma bas men sålda som en klar, saftliknande dryck istället för en shake.

Proteinhalt

Den extra filtreringen gör att isolatprodukter ofta har en högre uppmätt proteinhalt per 100 g pulver än koncentrat. "Ofta" är nyckelordet – lita aldrig på det som en generell regel. Jämför alltid den faktiska proteinhalten för respektive produkt nedan, inte bara etiketten "isolate".

Pris per faktiskt protein

Eftersom isolate ofta har högre proteinhalt kan en dyrare burk isolate ändå ge billigare protein per gram än ett billigare koncentrat – eller tvärtom. Det enda sättet att veta säkert är att jämföra pris per 100 g protein, inte kilopris eller burkpris. Se hela uträkningen på Så räknar vi, eller jämför mot alla proteintyper samtidigt på Mest protein för pengarna.

Varför isolate ofta kostar mer

Den extra filtreringsprocessen som tar bort mer fett och laktos kräver mer bearbetning vid tillverkningen, vilket normalt återspeglas i ett högre pris per kilo jämfört med koncentrat. Om den högre proteinhalten kompenserar för det högre priset varierar från produkt till produkt – återigen är pris per 100 g protein det mått som faktiskt svarar på frågan.

Annonsinformation. Proteinjakten kan få provision när du klickar vidare och genomför ett köp – det påverkar inte priset du betalar. Rankingen baseras som standard på jämförelsetal, inte provision.

Isolatprodukter rankade på protein per krona

Scitec Nutrition 100% Whey Isolate
IsolatSlut i lager
#1Scitec Nutrition

100% Whey Isolate

700 g · 84% protein · 28 port.
340 kr
pris hos Proteinbolaget · Frakt ej inräknad
486 krper kg pulver
57,8 krper 100 g protein
12,1 krper portion
1.73 gprotein per krona
Optimum Nutrition 100% Gold Standard Isolate
Isolat
#2Optimum Nutrition

100% Gold Standard Isolate

930 g · 83% protein · 31 port.
449 kr
pris hos Proteinbolaget · Frakt ej inräknad
483 krper kg pulver
58,2 krper 100 g protein
14,5 krper portion
1.72 gprotein per krona
Self Omninutrition Iso Whey Premium
Isolat
#3Self Omninutrition

Iso Whey Premium

800 g · 96% protein · 20 port.
493 kr
pris hos Proteinbolaget · Frakt ej inräknad
617 krper kg pulver
64,2 krper 100 g protein
24,7 krper portion
1.56 gprotein per krona
Optimum Nutrition 100% Whey Gold Standard
Isolat
#4Optimum Nutrition

100% Whey Gold Standard

2000 g · 78.5% protein · 66 port.
399 kr
pris hos Svenskt Kosttillskott · Frakt ej inräknad
520 krper kg pulver
66,2 krper 100 g protein
6,0 krper portion
1.51 gprotein per krona
Self Omninutrition Pure Isolate Whey Protein
IsolatSlut i lager
#5Self Omninutrition

Pure Isolate Whey Protein

900 g · 87.7% protein · 30 port.
529 kr
pris hos Proteinbolaget · Frakt ej inräknad
588 krper kg pulver
67,0 krper 100 g protein
17,6 krper portion
1.49 gprotein per krona
BioTechUsa Iso Whey Zero
Isolat
#6BioTechUsa

Iso Whey Zero

908 g · 84% protein · 36 port.
549 kr
pris hos Svenskt Kosttillskott · Frakt ej inräknad
605 krper kg pulver
72,0 krper 100 g protein
15,3 krper portion
1.39 gprotein per krona
Optimum Nutrition Platinum Hydro Whey
Isolat
#7Optimum Nutrition

Platinum Hydro Whey

1600 g · 76% protein · 40 port.
1 249 kr
pris hos Svenskt Kosttillskott · Frakt ej inräknad
781 krper kg pulver
102,7 krper 100 g protein
31,2 krper portion
0.97 gprotein per krona
Holistic Clear Whey Protein
Isolat
#8Holistic

Clear Whey Protein

400 g · 87.4% protein · 16 port.
429 kr
pris hos Svenskt Kosttillskott · Frakt ej inräknad
1 073 krper kg pulver
122,7 krper 100 g protein
26,8 krper portion
0.81 gprotein per krona
Body Science 4 St Whey Isolate
Isolat
#9Body Science

4 St Whey Isolate

4000 g · 78% protein · 128 port.
1 699 kr
pris hos MM Sports · Frakt ej inräknad
–per kg pulver
–per 100 g protein
13,3 krper portion
–protein per krona
Myprotein Impact Whey Isolate
Isolat
#10Myprotein

Impact Whey Isolate

1000 g · 86% protein · 33 port.
1 247 kr
pris hos Myprotein · fri frakt
–per kg pulver
–per 100 g protein
37,8 krper portion
–protein per krona

Vanliga frågor

Är isolate värt det högre priset?

Det beror på produkten. Ibland väger den högre proteinhalten upp det högre kilopriset så att priset per 100 g protein faktiskt blir lägre än för ett koncentrat - ibland inte. Jämför alltid det talet direkt istället för att anta.

Kan jag byta ut vanligt vassleprotein mot isolate rakt av?

Ja, isolate fungerar som en direkt ersättning för koncentrat i de flesta sammanhang. Skillnaden ligger huvudsakligen i proteinhalt, mängd kvarvarande laktos/fett och pris.

Var hittar jag den bästa isolatprodukten för pengarna?

Listan ovan är redan sorterad efter pris per 100 g protein, så produkten högst upp ger mest protein för pengarna bland isolatprodukterna just nu. Vill du jämföra mot alla proteintyper samtidigt, se Mest protein för pengarna.